Jak napsat první článek na blog

Jak napsat první článek na blog

Julie - 30/11/2017

Ahoj všichni, tohle je první článek na mém novém blogu, který se jmenuje Blogere. Já jsem Julie a budu sem přidávat různé návody a tipy pro Vás ostatní blogery. Nejprve pár faktů o mně…

Už Vás to nebaví, přesto, že jste nepřečetli ani 100 slov? Nedivím se. Když začínáte blogovat, napsat ten úplně první článek bývá to nejtěžší. Mám pro Vás proto několik tipů, jak na to.

Jak by první článek neměl vypadat

Kdykoliv někdo v nějaké facebookové skupině pro blogery sdílí článek a tvrdí o něm, že je první na jeho novém blogu, šance, že se na něj podívám, je téměř stoprocentní. Jsem vždycky zvědavá na nové tváře – na téma jejich blogu a design a na to, co mi mohou nabídnout.

Jenže téměř stoprocentní je i šance, že budu zklamaná. Téma blogu se nedozvím (to je v tom lepším případě, v tom horším je tématem všechno), design je okoukaný a bloger mi místo očekávaného třípatrového dortu nabízí jen suchý chleba. Ach jo.

Nebuďte dalším ze spousty neúspěšných blogerů, kteří napsali svůj první článek o tom, jak se jmenují, co rádi jí a o čem budou jednou v daleké budoucnosti psát. (A pak dost možná už nikdy nic nenapíšou…)

Pokud začínáte blog, pravděpodobně věříte, že někde na světě existuje člověk, který touží po tom, aby si mohl přečíst Váš článek. Neodraďte ho polovičatým úvodním článečkem. Nenechte ho čekat. Dejte mu ten pořádný článek hned!

 

Jak napsat dobrý první článek na váč nový blog

Co tedy napsat?

Když jste se rozhodli, že chcete zažít psát blog, určitě to bylo s jasnou představou, o čem budete psát. Přeskočte představování – někoho, kdo se s Vaší tvorbou setkává poprvé stejně nebude zajímat, jaká je Vaše oblíbená barva – a jděte rovnou na to.

Tedy pokud jste chtěli mít blog o knížkách… Napište recenzi na vaši nejoblíbenější knihu nebo seznam 10 knížek, které by si měl každý jednou v životě přečíst.

Chtěli jste blog o módě? Nafoťte svůj oblíbený outfit nebo sepište pár tipů, jak kombinovat základní kousky šatníku.

Blog o vaření? Co se třeba podělit o recept na oblíbené jídlo Vaší drahé polovičky nebo napsat článek o tom, jaké vybavení nesmí chybět v žádné kuchyni.

Ve zkratce… pište to, co byste psali, kdyby to nebyl Váš první článek, ale druhý, desátý nebo stopadesátý!

Nejde Vám myšlenka, že by o Vás Vaši čtenáři nic nevěděli, na rozum?

Tip: Než psát hned v prvním článku o sobě, dejte tyto informace do samostatné stránky O mně, na kterou můžete v článcích jednoduše odkazovat. Nezapomeňte dát odkaz na tuto stránku taky do Vaší navigační lišty nebo postranního menu.

 

Jak napsat první článek na blog - Blogere

Napište hned ze začátku plnohodnotný článek!

Pár technických tipů

Název článku by měl být srozumitelný, měl by dobře vystihovat, co je jeho obsahem, a hlavně by měl zaujmout Vaše potenciální čtenáře. Dobře fungují třeba číslovky nebo názvy ve formátu Jak *udělat něco*, aby *něco*. Také není na škodu se zamyslet, co byste napsali do Googlu, kdybyste hledali Váš článek, a potom s tím pracovat.

Písmo v článku nechejte nejlépe takové, jaké určil autor Vaší šablony. Pokud jste si vzhled blogu nastavovali sami, dejte pozor, aby bylo vše dobře čitelné. Písmo by mělo být bezpatkové nebo patkové ve velikosti okolo 16px a být v dobrém kontrastu s pozadím.

Dobrou čitelnost Vašeho článku také zajistíte, když budete text členit na odstavce. Dlouhý jednolitý blok textu se nikomu číst nechce. Ideální je, když žádný z odstavců není delší než pět řádků.

Pomocí podnadpisů můžete oddělit jednotlivé části článku. Ocení to jak Vaši čtenáři (kteří se v článku budou mnohem lépe orientovat), tak vyhledávače (ty jdou po nadpisech jako vosy po marmeládě!).

Obrázky jsou také dobrým způsobem, jak nechat čtenáře odpočinout od čtení a zaujmout jejich pozornost. Také se hodí, když chcete článek sdílet třeba na Facebooku. (Zjistěte jaké obrázky můžete použít.)

Dejte si pozor na chyby. Nikdo nechce číst text plný gramatických a pravopisných chyb, proto si článek po sobě vždycky pečlivě přečtěte. (Budete koukat, kolik odhalíte překlepů.) Taky můžete text překopírovat do Wordu, jestli vám nějaké chybičky nepodtrhá, nebo říct někomu jinému, aby článek po Vás zkontroloval.

Kde článek sdílet

Tak jste napsali ten nejlepší první článek, co svět kdy viděl. Ale co teď? Čekat, až jej někdo objeví v hlubinách internetu? To byste se také nikdy nemuseli dočkat…

Vždycky, když dopíšete článek, sdílejte ho!

Sociální sítě jsou skvělým způsobem, jak si udržet své čtenáře a dál s nimi komunikovat. Kromě sdílení článků na nich můžete pořádat ankety, psát krátké příspěvky, které se Vám nehodí na blog, a diskutovat se čtenáři. Neexistuje žádný důvod, proč byste na nich neměli propagovat svůj blog hned.

Jestli si netroufáte článek sdílet na vašich osobních profilech, založte vašemu blogu vlastní! Například já mám pro svůj blog vlastní facebookovou stránku i Instagram. (Ale když Vás odkážu na svůj Twitter nebo Pinterest, tak ty jsou oba osobní.)

Facebookové skupiny, kde můžete svůj článek sdílet:

Skvělým místem, kde najdete spousty potenciálních čtenářů jsou facebookové skupiny. Tady jsou ty, ve kterých sdílím své články já:

Jak napsat dobrý první článek na váš nový blog - Blogere.cz

Připněte tento obrázek na Pinterest!

Líbil se Vám článek? Co dál?
 • V komentářích mi prozraďte, jak vypadal Váš první článek na blogu? Napsali byste ho dneska jinak? Můžete doplnit odkazem v podobě: <a href="www.adresaclanku.cz">Název článku</a>
 • Sledujte mě na Facebooku a na Instagramu!
 • Uložte si tento článek na Pinterest, ať se k němu můžete kdykoliv vrátit!
Sdílejte:

7 komentářů u “Jak napsat první článek na blog”

 1. Pro začínajícího blogera, který chce zaujmout, je to určitě užitečný článek. S myšlenkou nezačínat článkem o sobě souhlasím. Kolikrát jsem narazila na blog, kdy o sobě člověk napsal první zajímavý článek a poté už nic. Lepší začít psát rovnou o tom, o čem člověk psát chce, a tohle si nechat na později 🙂

  1. Moje řeč. 😀 Články o sobě by si blogeři měli nechat až na dobu, kdy budou mít čtenáře, které to zajímá. Pro začátek úplně stačí pár řádků na stránce “O mně” nebo nějaké podobné. 🙂 Díky moc za komentář!

 2. Nemám odvahu sem dát svůj první článek 🙂 Bylo to před pěti lety. Ale psala jsem v něm, jak vznikl název mého blogu. Jinak díky za tipy na blogerské skupiny 😉

  1. Chápu. Ani já bych se dneska nechtěla chlubit tím, co jsem psala před pěti lety… 😀 Díky moc za komentář, jsem ráda, že jsi ocenila těch pár blogerských skupin. 🙂

 3. Abych pravdu řekla, tak mě při zakládání blogu vůbec nenapadlo, že bych měla psát nějaký úvodní článek. 😀 Takže jsem začala recenzí. Ehm. Příšernou recenzí. Ale na úžasnou knížku.

  Vykladačka smrti

  1. Ujišťuji tě, že už jsem četla mnohem horší první články. 😉 Nejdůležitější že všeho ale stejně je odhodlat se něco napsat a vyslat do světa. 🙂 Moc děkuji za komentář!

 4. Ginuš
  14/08/2019

  Já píšu taky blog. A docela mi pomáhá se učit od profesionálů. Takže tak nějak vždycky nakukuju na tuto stránku https://topranker.cz/pr-clanky/ a dost si z ní beru. Hodně mi pomáhá. Je tam totiž ucelené info právě o psaní článků. A mé články jsou hodně oblíbené.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *